İçeriğe geç

Başkalarının Özgüven Sahibi Olmasına Yardım Et-MEYİN

Merhaba Dostlar,
Sam Horn un 30 Adımda Özgüven adlı kitabından derlediğim,daha doğrusu kıssa aldığım bazı notlarımı sizlerle de paylaşmak istedim.
Evet, başkalarının özgüven sahibi olmasına yardım etmeyin!! Çünkü, çok fazla yardım; acizliği doğurur.
Öğretmenler işlerinin, öğrencilerin işlerini onların yerine yapmamaları gerektiğini bilirler. İyi bir öğretmen 2+2=4 demez.Kaç olduğunu sorar. İngilizcede eğitim anlamına gelen ‘Education’ kelimesinin kökeni ‘Educate’ dir. Educate in latince anlamı ise; ileriye doğru klavuzluk etmek anlamına gelir.
Maymun Teorisi
Bir yönetici şöyle diyor;
Yöneticiliğe terfi ettim ve farkı olmaya kararlıydım. Bir açık-kapı politikası oluşturdum. Böylece çalışanlar istedikleri zaman benimle konuşabileceklerdi.
Bu geri tepti! Gelip sorunlarını kucağıma bırakan bir çalışan seli oldu.  Bir süre sonra, bir eğitimde Maymun Teorisini öğrendim.
Eğer bir çalışan bir problemle geliyorsa, problem çalışanın sırtında bir maymundur. Eğer ben kelimesiyle cevap verirseniz, o maymun çalışanın sırtından iner ve sizin sırtınıza biner.  Ve çalışan probleminden kurtulmuş olarak yanınızdan ayrılır.
Eğer ‘ben’ yerine ‘sen’ kelimesini kullanırsanız, cevap vermek yerine soru sormayı öğrenirseniz, rehberlik yapmış olursunuz, yetki vermiş olursunuz. Problemleri çözmek yerine tavsiye verin.
Robert Anderson; ‘İnsanların bu dünyada kıymetli olduklarını anlamalarını sağlamak kadar faydalı hiç bir şey yoktur ‘ demiştir.
Bugünlerde Depresyon olarak adlandırdığımız vakalrın çoğu vücudun çalışmaya ihtiyacım var demesinden başka bir şey değildir – Geoffrey NORMAN
Ben de kendi çocuğumu iyi yetiştirebilmek adına çözüm aradığım,öğrenmeye çalıştığım bu süreçte, özgüvenin çocukluktan temellerinin atıldığını farketmemdir.
Dr. Dorothy Douhit,17 yıllık bir süreçte öğrencilerinin kayıtlarının incelenmesi sonucundaki açıklamalarına göre; önemli başarılara en çok katkı yapan faktörün zeka,ekonomik durum veya ebeveyn katkısı olmadığını buldu.
En büyük faktör; sorumluluk sağlayan küçük görevler günlük sıkıcı işler. Bu görevler, özgüvenin altı temel öğesini hayata geçirmesini sağlar. Bu sayede çocuklar, kontrolün kendilerinde olduğunu hissederek sağlam bir benlik kazanırlar.
Aslında kısaca Özsaygı eksikliği, kişinin ‘sorumluluk almaya ihtiyacım var’ demesidir.
Sevgilerimle,
Mustafa Kabasakal
Paylaşmak güzeldir...

“Başkalarının Özgüven Sahibi Olmasına Yardım Et-MEYİN” hakkında 7 yorum

  1. Paylaşmak güzeldir derken sorumluluğu paylaşmak güzeldir kastedilmiş. Tek bir pencere açılmış, oylesi de güzel.

    1. Mustafa Kabasakal

      Aslında “paylaşmak güzeldir” ile bilgiyi paylaşmak güzeldir e bir yönlendirmem de söz konusu:)
      Paylaşım için teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.