Ya Sen Ne Kadar Karizmatiksin? (Affective Communication Test)

Duygular, insanlar üzerinde dışarıdan içeriye doğru taşınabilmektedir. Duygu bulaşıcıdır. Ama bir hastalık değildir. Duygu durumunu bulaştıran kişilere psikolojide “Taşıyıcı” denir. Taşıyıcılar özel kişilerdir. Yüz kasları, biçimi ve yaygınlığı farklıdır. Duygularını karşısındaki insanlara konuşmadan bile bulaştırabilirler.

Konuyla ilgili, Kaliforniya Üniversitesi psikologlarından Howard Friedman’ın, duygu iletme yeteneğinin bulacılığını ölçmek için yaptığı bir deneyden bahsetmek isterim. Testin adı da Duygusal İletişim Testi (Affective Communication Test ) dir.

Friedman önce, düşük karizmalı insanlar ve yüksek karizmalı insanları sınıflandırmak istedi. Ankette şöyle sorular vardı: “İyi müzik duyduğumda bedenim otomatik olarak ritimle hareket etmeye başlar” ya da “Partilerde ilgi odağı mısınız?” ve “arkadaşlarınla konuşurken onlara dokunur musunuz?” gibi sorular mevcuttur. Yanıtlayanların “Pek doğru değil”den “çok doğru”ya değişen (1-8) seçenekler vardır. Ypılsn test sonrasında ortalama skor 71 çıkmıştır. Testte en yüksek alınabilecek puan ise 117 dir. Çalışma, çekici kişilikleri çekingenlerden ayırıyordu. Friedman buna Affective Communication Test (ACT, duygusal iletişim testi) der ve amaç insanların duygularını başkalarına ne kadar iyi iletebildiklerini ölçmektir. Ancak Friedman bunu bir adım ileri taşımıştır.

Friedman testte çok yüksek ve çok düşük puan alan düzinelerce kişi seçer. 90 ve üstü alanlarla 60 ve altında alanları ayırır ve her yüksek puan alan kişiyle düşük puan alan iki kişiyi eşleştirerek bir odaya koyar. Kural ise; konuşmamaları gereklidir fakat birbirlerine bakabilirler.

Onlara bir anket verir ve o sonrasında nasıl hissettiklerini sorar ve bir anket doldurmaları ister. Görülür ki, yüksek karizmalı kişiler düşük karizmalıların ruh halini tek söz etmeden etkileyebildiler. Eğer yüksek karizmalı kişi mutluysa düşük karizmalı da mutlu olduğunu hissetmektedir. Fakat bunun tersi durum olmamıştır. Yani sadece karizmatik olan kişi diğerlerini etkilemiştir. Coşku ve tutku veya hüzün, dıştan içe doğru yayılmaktadır.

Peki siz Taşıyıcı mısınız? Veya nekadar? Kendinizi test etmek isterseniz aşağıdaki linkten soruları yanıtlayarak sonucunda skorunuzu öğrenebilirsiniz.

http://www.oprah.com/omagazine/how-charismatic-are-you-quiz_1


Selamlar, Mkabasakal


Kaynak: Gladwell M. , The Tipping Point (Kıvılcım Anı)        

Paylaşmak güzeldir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir