Beklentilerimiz ve Mutluluk (Epiktetos Öğretileri)

Günümüzde hem fiziki hem de sosyal ağlardaki çevremizden mobbing veya sözlü şiddete maruz kalabiliyoruz. Mücadele ruhumuza katkısı olabileceğini düşündüğüm Epiktetos öğretileri bu anlamda bize fayda sağlayabilir diye düşünüyorum.

MS 50-130 yılları arasında yaşamış filozof Epiktetos, günümüzde de geçerliliğini koruyan ve belki de bugünlerde en çok ihtiyaç duyduğumuz iki temel konu üzerinde durmuştur.

 • Ben mutlu bir yaşamı nasıl yaşayabilirim ?
 • Ben nasıl iyi bir kişi olabilirim ?

Buna göre;

 • Kontrolümüz altında olmayan şeylerle uğraşmak bize acıdan başka bir şey getirmeyecektir. Kontrolümüz altında olan şeyler ile ilgili ise, yaptıklarımız ve yapmadıklarımızın sorumluluğu bizdedir.
 • Olay veya durumlara karşı sizi korkutan, umutsuzluğa düşüren sizin olaya karşı düşünceniz ve olayı yorumlamanızdır. Çoğu zaman olayların kendisinden ziyade olaya bakış açımız bizi etkiler.

Buradan çıkarılan öğütler ise şöyledir;

 • Kontrol edebileceğiniz ve kontrol edemeyeceğiniz şeyleri öğrenin,
 • Güçlü, zayıf veya geliştirilebilir yönlerinizi öğrenin ve bunun üzerine çalışın,
 • Kendinizde değişimler yaratın. Çünkü bu, başka insanlardan şikayetçi olmak ve onları değiştirmeye çalışmaktan daha yararlı olacaktır,
 • İhtiyaç ve beklentilerinizi gerçeklikle uyumlu hale getirin. Çünkü eğer içinde bulunduğunuz gerçeklik beklentilerinizi karşılamıyorsa, bir zaman sonra yaşayacağınız hayal kırıklığı sizi derinden etkileyebilir, motivasyonuzu ve enerjinizi sömürebilir. Hayal kırıklığı, mutsuzluğun en büyük etkenlerindendir.
 • İnsanların bizi incitme gücü, duruma karşı verdiğimiz tepkiyle doğru orantılıdır. Bu yüzden, ani tepki vermeyerek sisin dağılmasını beklemek, bize daha berrak bir bakış alanı yaratabilir.
 • Son olarak Epiktetos a göre; eğer ideallerimiz uğruna kendimizi kalabalıklardan ayırmamız gerekiyorsa bunu yapmamızı öneriyor.

Selamlar,

MKabasakal


İlham kaynağı: 1soru1cevap

Paylaşmak güzeldir...

“Beklentilerimiz ve Mutluluk (Epiktetos Öğretileri)” hakkında 6 yorum

 1. Bı bağlamda ben de güzel ve anlamlı bulduğum bir sözünü paylaşmak isterim Epiktetos’un :
  Önemli olan size ne olduğu değil, sizin ona nasıl tepki verdiğinizdir.
  İyi haftalar

 2. Nur Sezgi Koçak

  Epiktetos’un da dediği gibi ;

  “ Zaman en değerli varlığındır ve asla geri dönmez.”

  Berrak bakış alanları ile daha mutlu bir yaşam için yine faydalı katkılar.. 👏🏻

  Emeğine , kalemine sağlık @mustafakabasakal ☺️

 3. Halil KARAOBALI

  “İnsanların bizi incitme gücü, duruma karşı verdiğimiz tepkiyle doğru orantılıdır. Bu yüzden, ani tepki vermeyerek sisin dağılmasını beklemek, bize daha berrak bir bakış alanı yaratabilir.”
  👏👏

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir