İş Yerinde Kullanılacak Basit Ama Etkili 10 Söz

Merhaba, sizlere iş ortamımızda mutlu zaman geçirecek, belki de olası bir gerginliği ortadan kaldıracak 10 söz den bahsedeceğim. Muhtemelen okuduğunuzda, zaten bildiğim kelimeler diyeceksiniz. Fakat kendimizi sorguladığımızda, belki de kullanmayalı çok oldu da diyebileceğiz. En azından kullanıyorsak da tazelemiş olacağız.

1. SORUN DEĞİL :

Ekip arkadaşlarınızdan birinin yaptığı hatadan dolayı duyacağı kaygıyı giderecek ve bir vefa borcu meydana getirebilecek bir kelime olabilir. İş yapmaya hevesli olduğunuzu gösterir.

2. KESİNLİKLE : 

İnsanlar net cevaplardan hoşlanır. Çünkü güven verir. Yöneticiler ,işlerin kesin olacağını duymaktan mutlu olurlar.Bilgilerin kesin doğruluğunu isterler.

3. ANLIYORUM :

Karşınızdakini dinlerken, ara ara bu sözcüğü kullanın.Dinlediğinizi ve ilgilendiğinizi göstermiş olursunuz. Birisi size birşey öğretirken de kullanmanız faydalı olacaktır.

4. SEVE SEVE YARDIM EDERİM :

Bu sizin takım oyuncusu olduğunuzu gösterir.

5. ÖNERİRİM :

Bu kelimeyi kullanarak, karşı tarafa kendi fikrinizi dayatmadığınızı,el ele karar verelim,çalışma daveti olarak algılanmanızı sağlar.

6. GELECEKTE BENZER SORUNLAR YAŞAMAMAK İÇİN ŞÖYLE YAPABİLİRİZ :

Dedikten sonra, bir öneride bulunursanız, bu sizin ileri görüşlü bir problem çözücü olduğunuzu gösterir. Sadece önünüzdeki sorunla değil, hedefe giden yolda da tedbirler aldığınızı gösterir.

7. EVET:

Hayır demeden önce, evet e yatkın olun. Sizi ilgilendirmeyen bir iş olsa da ekip ruhu adına eğer yeteceğiniz ve vaktiniz varsa, evet deyin ve insanları mutlu edin.

8. HAYIR:

Gerektiğinde hayır demeyi bilin. İş saati içinde, sizin yetiştirmeniz gereken işleriniz olduğunda, arkadaş grubunuzun aktivite planlarını,sizin müsait olduğunuz duruma getirmek için hayır deyin.Böylece aklınız ve ruhunuz daha huzurlu olur.

Unutmayın; bir arkadaşınız sizi arıyorsa dahi, emin olun onun için en müsait zamandır. Aynı zamanın sizin için nekadar değerli olup olmadığına siz karar verin.

9. LÜTFEN :

10. TEŞEKKÜR EDERİM:

9 ve 10 ayrılmazdır. Daima her ikisini de kullanın.Terbiyenizi herzaman bu sözcüklerle gösterin.Herkes saygı ve değer görmeyi ister. Küçük bir nezaket göstergesi, bu açıdan işe yarayacaktır.
Herkesin sabah işe giderken yüzünün gülmesi dileğiyle…


Paylaşmak güzeldir...

“İş Yerinde Kullanılacak Basit Ama Etkili 10 Söz” hakkında 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir